2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, atypowa specyfika rozwoju układu nerwowego, która wpływa na sposób, w jaki jednostka komunikuje się, zachowuje i oddziałuje z innymi ludźmi. Osoby z autyzmem często mają trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych, rozumieniu języka i emocji innych osób, oraz mogą wykazywać stereotypowe wzorce zachowań i zainteresowania.
Istnieją różne terapie, które mogą pomóc osobom z autyzmem w nauce umiejętności społecznych i radzeniu sobie z objawami.
Oto kilka sygnałów na które powinniśmy zwracać uwagę u dziecka:
- unikanie kontaktu wzrokowego, gestów, ekspresji twarzy, pozycji ciała w relacjach,
- ograniczone zainteresowanie kontaktem społecznym, np. nie reagowanie na osoby przebywające w pobliżu lub próbujące nawiązać z pacjentem kontaktu
- brak zainteresowań typowych dla wieku, a często te wąskie, nietypowe, fascynacje czymś
- nie zrozumienie i nie potrafienie dostosowania zachowania do sytuacji
- problemy z porozumiewaniem się mową
- opór przed zmianą
- wrażenie braku empatii, brak zainteresowania innymi
- stereotypowe i powtarzalne zachowania, w tym proste motoryczne stereotypie (np. machanie rękoma), powtarzalne używanie przedmiotów (np. kręcenie kółkami samochodu) lub powtarzalną mowę.
Jak w poprzednich latach tego dnia rozbłysną niebieskie światła oświetlające wiele ważnych budynków, w niebo będą wzlatywały niebieskie balony, a my ubierzemy niebieskie ubrania. Dlaczego akurat kolor niebieski? Poszukując odpowiedzi można natknąć się na wiele hipotez. Kolor niebieski to kolor niewinności, ale też nadziei. Inne wyjaśnienie odwołuje się do pewnej tradycji: kolor ten wybieramy bowiem częściej dla chłopców, a właśnie wśród dzieci autystycznych jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek. Poza tym znajdujemy wyjaśnienie, że niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem – staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Być może to dlatego uznano, że kolor niebieski będzie pasował do osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.